Zarejestruj znak towarowy na całym świecie!

Pomożemy Ci uzyskać optymalną ochronę przy minimalnym wysiłku i jak najszybciej.

Prześlij nam projekt swojego
znaku, a my zajmiemy się resztą.

Dane wprowadzone do formularza będą przetwarzane przez Marek Płonka i Wspólnicy sp.k. - na zasadach szczegółowo opisanych w polityce prywatności, w tym zwłaszcza celem udzielenia odpowiedzi na przesłane wiadomości

Załatwimy w Twoim imieniu wszystkie formalności związane z rejestracją znaku towarowego

Doradzimy przy tym, w jaki sposób uniknąć problemów formalnych oraz uzyskać najlepszy efekt biznesowy – zachowując rozsądny budżet. Po skutecznym zastrzeżeniu pomożemy w zapewnieniu znakowi ochrony na wypadek naruszeń

Dzięki rejestracji znaku:

Nabywasz
prawo wyłączne

Masz monopol na używanie znaku w obrębie danego terytorium na 10 lat lub dłużej.

Zabezpieczasz
się przed nieuczciwą konkurencją

Unikasz oszustów podszywających się lub chcących przejąć Twoją firmę.

Zwiększasz
renomę

Dzięki prawu posługiwania się oznaczeniem®.

Zyskaj lepszą ochronę swoich praw

1

Dostęp do dedykowanych procedur

Opcja zgłaszania naruszeń w obrębie serwisów lub usług online (np. Facebook, TikTok, Google) bez długich procesów sądowych.

2

Większa promocja i ochrona

Możliwość uczestnictwa w rozmaitych programach (Strefa Marek Allegro, Amazon Brand Registry).

3

Łatwo udowodnisz swoje prawo

Łatwe wykazanie przysługującego Ci prawa na znak przy pomocy urzędowego zaświadczenia.

Wstępna, bezpłatna weryfikacja możliwości rejestracji znaku

W tym celu zachęcamy do wypełnienia formularza w nagłówku strony. Weryfikacja umożliwi Ci odpowiednio wczesne oszacowanie istniejącego ryzyka odmowy, a dzięki temu – uniknięcie uiszczenia zbędnych opłat.

Dokonanie zgłoszenia
na wybranym terytorium (Polska lub UE)

Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym, aż do wydania stosownej decyzji przez właściwy urząd (zasadniczo UPRP lub EUIPO). Po zleceniu nam sprawy nie musisz przejmować się dalszymi formalnościami. Jeżeli powstanie konieczność podjęcia przez Ciebie jakichkolwiek działań lub decyzji odnośnie dalszych kroków – będziemy o tym na bieżąco informować.

Monitoring znaku i zwalczenie naruszeń

Kluczowe znaczenie dla ochrony prawa na znak ma monitoring zgłoszeń nowych znaków towarowych przez osoby trzecie. UPRP oraz EUIPO, rozpatrując takie zgłoszenia, nie wezmą pod uwagę ewentualnych kolizji z Twoim znakiem „z urzędu”, ale tylko na sprzeciw – zgłoszony w terminie 3 miesięcy od publikacji.

Nasza Kancelaria informuje o takich zgłoszeniach z wyprzedzeniem, umożliwiając Ci świadomą decyzję odnośnie ewentualnego sprzeciwu. Skuteczna ochrona własności intelektualnej powinna być aktywna!

01

Wstępna weryfikacja

Weryfikujemy wstępnie, czy znak może być zarejestrowany i uzyskać ochronę na danym terytorium. Ten etap jest darmowy. Jeżeli chcesz rozpocząć weryfikację, uzupełnij formularz!

02

Określenie szczegółów zgłoszenia

Ustalamy szczegóły zgłoszenia, w tym pomagamy
sporządzić wykaz towarów i usług objętych znakiem.

03

Złożenie wniosku do
właściwego Urzędu

Składamy w Twoim imieniu wniosek o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy, a także monitorujemy przebieg postępowania. W razie potrzeby odpowiadamy na ewentualne uwagi urzędu. Ten etap zajmuje ok. 4-6 tygodni.

04

Publikacja zgłoszenia
okres sprzeciwowy

Jeżeli nie ma ku temu przeszkód, Urząd publikuje znak we właściwym Biuletynie. Z tą chwilą rozpoczyna się 3-miesięczny okres na wniesienie sprzeciwu przez osoby trzecie, w tym właścicieli znaków wcześniejszych.

05

Udzielenie prawa
ochronnego na znak

O ile żaden sprzeciw nie wpłynie, Urząd wydaje decyzję o udzieleniu prawa ochronnego na znak na okres 10 lat (z możliwością przedłużenia).

Zaufali nam:

Najczęsciej zadawane pytania

Jaki cel ma weryfikacja możliwości rejestracji znaku?

+

Nie każdy znak towarowy może zostać zarejestrowany. Przepisy przewidują, że mogą w tym zakresie wystąpić:

- Przeszkody bezwzględne – brane pod uwagę z urzędu, które mogą się odnosić w szczególności do opisowości znaku (to jest sytuacji, gdy znak wyłącznie określa cechy danego produktu, a nie pochodzenie od określonego przedsiębiorcy), sprzeczności z dobrymi obyczajami czy uwzględnienia zakazanych symboli (np. godła Rzeczypospolitej Polskiej).
- Przeszkody względne – dotyczące kolizji z prawami wcześniejszymi, w tym zwłaszcza zarejestrowanymi znakami towarowymi osób trzecich.

ZNAKOCHRON każdorazowo przeprowadzi szczegółową analizę, mającą na celu wykrycie ww. przeszkód, a w miarę możliwości także ich skuteczną eliminację - tak aby umożliwić Ci skuteczną rejestrację znaku.

Co może być zarejestrowane jako znak towarowy?

+

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych. Najczęstszymi rodzajami znaków są znaki słowne (nazwy) lub słowno-graficzne (loga). Natomiast niekiedy korzystniejsze jest zastrzeżenie "nietypowego" znaku towarowego, jak zwłaszcza znak przestrzenny (np. kształt produktu lub jego opakowania), znak pozycyjny itd.

Kto może zgłosić znak towarowy?

+

Nie ma szczególnych ograniczeń odnośnie tego, kto może zarejestrować znak towarowy. Dopuszczalne jest więc zgłoszenie znaku m.in. przez:
- osobę fizyczną - niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospdoarczą,
- wspólników spółki cywilnej,
- spółki prawa handlowego,
- osoby prawne, takie jak stowarzyszenia, fundacje itd.
- Skarb Państwa lub publiczne osoby prawne (jak np. gminy, powiaty itd.).

Czy znak towarowy może zgłosić wspólnie kilka osób?

+

Tak, znak towarowy może być zgłoszony wspólnie przez kilka osób - celem uzyskania tzw. wspólnego prawa ochronnego. W takim wypadku, do stosownego wniosku obligatryjnie należy załączyć regulamin znaku. Treść regulaminu powinna określać zasady używania znaku w obrocie przez współuprawnionych, a także inne powiązane kwestie (np. procedury obowiązujące na wypadek powstania sporu).

Wspólnego prawa ochronnego nie należy mylić z tzw. wspólnym znakiem towarowym. Tego rodzaju znaki rejestrowane są przez organizacje powołane do reprezentowania interesu przedsiębiorców lub osoby prawne działające na podstawie przepisów prawa publicznego. Ich istotą jest to, że prawo do używania znaku przysługuje nie tylko uprawnionemu, ale też członkom danej organizacji (lub innym jeszcze osobom, wskazanym w regulaminie używania znaku).

Czy w ramach zgłoszenia znaku konieczne jest wskazanie towarów lub usług, których znak dotyczy?

+

Tak, wskazanie towarów lub usług jest każdorazowo konieczne – wraz z określeniem, do jakich klas dane pozycje należą wedle tzw. klasyfikacji nicejskiej (obejmującej łącznie 45 klas). Przedmiotowy wykaz jest kluczowy dla określenia zakresu ochrony i kosztów rejestracji znaku. Nadto, może mieć znaczenie z perspektywy samej dopuszczalności zgłoszenia. Sposób jego sformułowania ma więc daleko idące konsekwencje.

Brzmi skomplikowanie? Bez obaw, ZNAKOCHRON w ramach opracowania zgłoszenia sporządzi stosowny wykaz towarów lub usług. W tym celu będziemy prosić wyłącznie o przedstawienie ogólnego opisu działalności, jaka ma być opatrywana znakiem, a także ew. końcową weryfikację.

Ile kosztuje rejestracja znaku?

+

Wysokość opłat urzędowych od rejestracji znaku zależy od terytorium, dla którego dokonywane jest zgłoszenie, a także liczby wskazanych klas towarów i usług (liczba towarów i usług w ramach danej klasy nie ma już znaczenia). Więcej na ten temat dowiesz się z naszego opracowania, dostępnego TUTAJ.

W przypadku zlecenia rejestracji ZNAKOCHRON dokona dokładnego wyliczenia należnych opłat oraz wskaże dane do wpłaty, w tym numer rachunku bankowego i tytuł przelewu.

Ochrona w Polsce, UE, czy także w państwach trzecich?

+

Prawo ochronne na znak zawsze ograniczone jest dookreślonego terytorium. W praktyce najczęściej dokonujemy zgłoszeń w Urzędzie Patentowym RP (UPRP) lub w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) – co umożliwia rejestrację skuteczną odpowiednio w Polsce lub na terenie całej Unii Europejskiej. Zasadniczo sugerujemy, aby rejestrować znak na takim terytorium, na jakim zamierzamy prowadzić działalność w przewidywalnej przyszłości – przy wykorzystaniu danego oznaczenia. Jeżeli mamy do czynienia ze znakiem skierowanym typowo do odbiorcy polskiego (jak np. ZNAKOCHRON), rejestracja w UPRP jest wystarczająca. Natomiast w przypadku ambicji międzynarodowych, warto rozważyć pozyskanie ochrony także za granicą.

Ile łącznie trwa rejestracja znaku?

+

Od chwili zgłoszenia znaku, w przypadku braku wystąpienia przeszkód, rejestracja na terytorium Polski (w UPRP)
lub Unii Europejskiej (w EUIPO) zajmuje na ogół 5-6 miesięcy.

Ile trwa ochrona znaku towarowego?

+

Prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest na 10 lat – przy czym może być wydłużane na kolejne okresy 10-letnie. Wydłużenie ochrony znaku związane jest z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty, a niekiedy też wystąpienia ze stosownym wnioskiem do właściwego urzędu.

Co w przypadku, gdy osoba trzecia zgłosi sprzeciw względem rejestracji znaku lub właściwy Urząd (UPRP lub EUIPO) odmówi udzielenia ochrony?

+

Oczywiście, może się zdarzyć, że pomimo dokonanej weryfikacji – dojdzie do zgłoszenia przez osobę trzecią sprzeciwu względem Twojego znaku lub też Urząd (w tym: UPRP, EUIPO lub WIPO) odmówi ochrony w całości lub części. Przypadki takie mogą wynikać w szczególności z praktyk niektórych właścicieli znaków, którzy przyjmują agresywne polityki obrony swojej własności intelektualnej. W takim wypadku niezwłocznie poinformujemy Cię o zaistniałej sytuacji, a także naszej wstępnej ocenie prawnej co do dalszych możliwości działania. W razie potrzeby możemy także reprezentować Cię w sporze.

Na czy polega monitoring znaku towarowego?

+

Procedury przez UPRP i EUIPO zakładają, że nowy znak jest publikowany na okres 3 miesięcy – w którym właściciele praw wcześniejszych, jeżeli uznają te prawa za naruszone, powinni złożyć sprzeciwy. Dopiero sprzeciw powoduje, że znak stanowiący jego podstawę jest uwzględniany w prowadzonym postępowaniu. Aby uniknąć przykrych niespodzianek - ZNAKOCHRON proponuje Ci usługę monitoringu prowadzonego za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania. W razie zaistnienia potencjalnej kolizji dokonamy jej wstępnej oceny – i przedstawimy rekomendację odnośnie dalszych działań. Jeżeli uznasz sprzeciw za zasadny, możesz też zlecić nam kompleksowe poprowadzenie sprawy.

Ustaliłam / Ustaliłem, że ktoś narusza mój znak towarowy. Co mogę zrobić?

+

W przypadku naruszenia znaku przez osobę trzecią – istnieje szereg czynności, jakie można wykonać, zależnie od zakładanego celu oraz dokładnego sposobu naruszenia. Jeżeli Twoim celem jest przede wszystkim doprowadzenie do zaprzestania naruszeń – na ogół właściwe jest jak najszybsze przesłanie nieuczciwemu konkurentowi stosownego wezwania. Natomiast w bardziej skomplikowanych przypadkach - warto rozważyć też m.in. powiadomienie osób trzecich o naruszeniu (np. operatora serwisu internetowego, w którym miały miejsc bezprawne działania) lub utrwalenia go przy pomocy notariusza (np. na potrzeby dochodzenia roszczeń odszkodowawczych). W dalszej kolejności niezbędne może też okazać się przeprowadzenie z przeciwnikiem negocjacji, a w ostateczności – zainicjowanie stosownego postępowania przed sądem. Skontaktuj się z nami, a w oparciu o analizę Twojej sytuacji – zaproponujemy najbardziej właściwe rozwiązanie.

Mam więcej pytań!

+

Jeżeli nie znajdujesz tutaj odpowiedzi na swoje pytania, to zapraszamy serdecznie do bezpośredniego kontaktu - za pomocą formularza w stopce strony lub pocztą elektroniczną na adres: info@znakochron.pl.

Alternatywnie, zachęcamy też do zapoznania się z artykułami w naszym
Blogu (dostępnym w nagłówku) - w którym rozwijamy szereg zasygnalizowanych tutaj zagadnień, a także publikujemy wiele dalszych informacji ze świata znaków towarowych.